Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Otthoni kertészkedés: konyhakert, tető-vagy balkonkert

vissza

A konyhánkban felhasznált zöldségfélék gyakran műanyag csomagolásban, számos kilométer megtétele után jutnak el az áruházak polcaira. Ennek a problémának a kezelésére többféle, egymást kiegészítő módon is törekedhetünk. Egyrészt érdemes az áruházba saját zacskóval járni, de előnyben részesíthetjük a helyi piacokat, sőt, időnk és lehetőségeink függvényében elkezdhetjük magunknak megtermelni zöldség- és fűszernövényszükségletünk egy részét, vegyszermentes módon. Így nemcsak egészséges terményeink lesznek, de azokat szállítani sem kell a konyhánkba, csomagolóanyagot egyáltalán nem kell hozzájuk használni, és hosszú távon pénzt is megtakarítunk.

Amennyiben van kertünk, vagy van a közelünkben közösségi kert, és kedvet is érzünk hozzá, érdemes kertészkedni és ezzel párhuzamosan komposztálni (ld. a Szerves anyagok komposztálása pontot), sőt, esővizet is gyűjteni veteményesünk öntözéséhez. Társasházak kertjének egy kijelölt része is alkalmas lehet a kertészkedésre, amennyiben a lakógyűlés hozzájárul ehhez.



A saját kertünkben, vagy közösségi kertben meglepően sok minden megtermelhető (kép forrása: Ökokert Permakultúra)

Ha nincs kertünk, viszont van erkélyünk, lapos tetőnk vagy tetőteraszunk, akkor nagyobb méretű cserepek, balkonládák is alkalmasak bizonyos zöldség- és fűszernövények termesztéséhez, például salátafélék, spenót, petrezselyemlevél, különböző mikrozöldek, de akár paradicsom is nevelhető így. Lehetőleg ne vegyünk újonnan balkonládákat, cserepeket inkább kérdezzük meg ismerőseinket, szomszédainkat, akad-e nekik felesleges, e tárgyak ugyanis sok háztartásban kihasználatlanul jelen vannak. Ha van kertünk, a zöldségek és fűszernövények széles skáláját tudjuk megtermelni kora tavasz és késő ősz között. Amire ehhez először szükségünk lesz: vetőmagok, ásó, kapa, esetleg gereblye, és néhány, a növényekkel kapcsolatos ismeret. A vetőmagtasakokon található instrukciókat figyelmesen olvassuk el és tartsuk be.

Olvassunk utána a házi biokertészkedés témájának, és nézzünk ismeretterjesztő, oktató jellegű videókat, podcastokat, ezekből ma már számos jó minőségű anyag ingyenesen elérhető (példul: Kert Tv podcastjai). Ha az interneten olvasva szeretnénk kutakodni a témában, szintén számos gyakorló (bio)kertésznek és szakembernek vannak jól érthető összefoglalói, például:

Ökokert Permakultúra facebook-oldal bejegyzései a környezetbarát kerttervezésről:
https://www.facebook.com/%C3%96kokert-permakult%C3%BAra-109929944787940/?hc_ref=ARQfH9kOpUIzHzeQ7ZKpZ7kXWGEm2Izy11GnhyRMQgE1-HTfoZLqOpTjiyXW80pu6RU&fref=nf&_rdr

Kert TV adásai többek között konyhakert kialakításáról, zöldségtermesztésről, komposztálásról:
https://www.youtube.com/c/KertT%C3%A9v%C3%A9

Aszályálló kert

Amint azt 2022 nyarának időjárása is megmutatta, a környezetvédelem egyre aktuálisabb, kitüntetett feladata az aszály elleni védekezés. Így ha van konyhakertünk, ott egyre inkább prioritás lehet a vízmegtartást elősegítő talajtakarás (mulcs), továbbá a szárazságtűrő, forróságkedvelő növényfajták előnyben részesítése. Így például Magyarországon egyre inkább megterem a kivi, viszont egyre nehezebben termeszthető a málna.