Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Karbonlábnyom kiszámítási módjai

A karbonlábnyom vagy szénlábnyom (carbon footprint) az ember környezetre gyakorolt hatásának egyik mérőszáma. Az ökológiai lábnyomszámítások csoportjába tartozó mérőszám (ahogy ezen kívül például a vízlábnyom is). Általában egy éves időtartamra szokták megadni, például egyénre, háztartásra, termékre, cégre, folyamatra, rendezvényre, vagy akár országra, esetleg szakterületre vonatkoztatva. A karbonlábnyom mértékegysége a tonna szén-dioxid egyenérték (tCO2e). A levegőbe közvetlenül vagy közvetetten kerülő üvegházhatású gázokat (röviden üvegházgázokat) számoljuk át tonna szén-dioxid egyenértékre.

A karbonlábnyom-számítás azért is lehet hasznos, mert az információ segítségével csökkenthetőek életünknek, illetve egy termék előállításának stb. környezetre gyakorolt negatív hatásai, illetve költségei is.

A karbonlábnyomot online kalkulátorral, szoftverrel, esetleg adatbázisok segítségével, saját számítások alapján szokták kiszámolni. Ingyenes karbonlábnyom-kalkulátor található például a https://bocs.eu/karbonlabnyom-szenlabnyom-kalkulator/ oldalon.

Egyének esetében általában a következő adatokkal dolgozik bármely karbonlábnyom-számítási kalkulátor:

  • Háztartás energiafogyasztása (pl. áram, gáz, fatüzelés), azt is figyelembe véve, hányan élnek az adott háztartásban
  • Közlekedés (pl. autó, tömegközlekedés, légi közlekedés)
  • Vásárlás (minden számít, amit vásárolunk)
  • A tevékenységeink nyomán keletkező hulladék

Termékek, folyamatok és szolgáltatások esetében a karbonlábnyomhoz kapcsolódó fogalom az életciklus-elemzés (life cycle analysis / assessment). Az életciklus-elemzés a potenciális környezeti hatásokat a termék, folyamat vagy szolgáltatás teljes életútja során vizsgálja, tehát az ahhoz szükséges nyersanyagok kitermelésétől kezdve a gyártáson keresztül a felhasználásig és a használat során keletkező hulladék kezeléséig. A teljes életciklus során fellépő potenciális környezeti hatásokat ún. életciklus-elemzés szoftverekkel lehet kiszámolni, illetve az elemzést meg lehet rendelni.

Felhasznált források:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Karbonl%C3%A1bnyom
https://bocs.eu/karbonlabnyom-szenlabnyom-kalkulator/
https://denkstatt.eu/szolgaltatasaink/eletciklus-elemzes/?lang=hu