Beltéri és kerti komposztálás szabályai, a zöld hulladék kezelésének otthoni módjai
A zöldhulladék (például avar) elégetése mindenképpen kerülendő, sok helyen tilos is. A javasolt módszer a kerti zöldhulladék kezelésére a komposztálás.
A háztartásban keletkező szerves hulladékot szintén érdemes komposztálni. Ezt a szelektív hulladékgyűjtő edényekbe nem szabad, a kommunális hulladékgyűjtő edényekbe pedig nem érdemes elhelyezni: a legjobb megoldás a helyben történő komposztálás. Ehhez lehet kültéri komposztálókeret(ek)et beszerezni vagy magunk készíteni, de komposztálókeret nélkül is működik, ún. komposztdomb formájában.
A komposzt ideális állapotban enyhén nedves (nincs kiszáradva, sem túlöntözve). Ennek az állapotnak a biztosítása érdekében a komposztálókereteket félárnyékban érdemes elhelyezni, vagy a keret nélküli komposztdombot itt létesíteni, olyan pont(ok)on, ahol nem éri közvetlenül az eső, és lehetőleg a tűző nap sem.
Beltéri komposztáláshoz kaphatóak speciális edények, de egy vödörben is elkezdhetjük ezt. A lényeg itt is az, hogy ne öntözzük túl, de kiszáradni se hagyjuk a komposztot (kevesebbet kell öntözni, mint a kültérit, hiszen nincs kitéve közvetlen napfénynek, szabad levegőnek), és nem szabad lefedni a tetejét. Haladó komposztálók gilisztákat is beleengedhetnek a beltéri komposztba, hogy jól átforgassák azt.
Az "elkészült", érett komposztnak a ShareWaste nevű, kifejezetten komposztkezeléssel foglalkozó applikáció segítségével találhatunk gazdát, amennyiben mi magunk nem tudjuk azt hasznosítani.
Beltéri komposztálásról, kezdők számára készült Évi, a Vászonzsákoslány következő videója:
https://www.youtube.com/watch?v=OnZp92gkVxI&t=10s