Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Veszélyes, ill. különleges jelzést igénylő és elektronikai hulladékok kezelésének elvei

Az ilyen típusú hulladékok esetében a legfontosabb, hogy eljuttassuk a megfelelő helyre, ahol szakszerűen, a hulladékok kezelésére vonatkozó 225/2015. (VIII.7.) Kormányrendelet előírásai szerint kezelik. Kommunális hulladéktárolókban nem szabad veszélyes hulladékot elhelyezni.

Háztartásban keletkező veszélyes hulladékok például a következők:

  • Lejárt, fel nem használt gyógyszerek
    Ezeket azért szükséges külön kezelni, mert hatóanyagaik más anyagokkal reakcióba lépve veszélyesek lehetnek az élővilágra. A feleslegessé vált gyógyszereket leadhatjuk bármelyik gyógyszertárban, vagy lomtalanítás során a veszélyeshulladék-gyűjtő pontokon. A folyékony gyógyszerek üvegcséit szintén visszaveszik a gyógyszertárak, mint veszélyes hulladékot. Ezeket soha ne mossuk el otthon, hiszen a visszamaradó gyógyszer az üveg elmosása révén is belerülne az élővizekbe, pedig éppen ennek elkerülése lenne a cél. A tabletta formájú gyógyszerek csomagolása azonban nem számít veszélyes hulladéknak, elhelyezhető a kommunális hulladékgyűjtőkben.
  • Elektromos és elektronikai hulladékok (e-hulladékok)
    Ezek egyes nehézfémeket tartalmaznak (például ólmot és kadmiumot). Leadhatók például bizonyos hulladékudvarokban, műszaki cikkeket is forgalmazó áruházak egy részében, lakossági e-hulladékgyűjtő akciók (pl. mobiltelefon-gyűjtő kampányok) keretében.
  • Szárazelemek, akkumulátorok
    A különféle szárazelemek tartalmazhatnak egyes nehézfémeket (például higanyt vagy kadmiumot). Alkotórészeik a kioldódhatnak, és szennyezhetik az élővilágot. Ráadásul a nehézfémek, melyeket tartalmaznak, annál veszélyesebbek az élőlényekre, minél feljebb haladunk a táplálékláncban - tehát az emberre rendkívül veszélyesek. Az akkumulátorok savat (mely kioldódva maró hatású), a nehézfémek közül pedig ólmot tartalmaznak. Az elemek és az akkumulátorok leadhatók egyes áruházak bejáratánál, illetve intézményekben elhelyezett elemgyűjtőkben, egyes hulladékudvarokban, lakossági veszélyeshulladék-gyűjtő akciók keretében.
  • Használt olaj, sütőzsiradék
    Nem kerülhet sem a lefolyóba (elszennyezné az élővizeket), sem a kommunális hulladék közé (elégetve mérgező anyagok szabadulnának fel belőle). Leadhatók egyes MOL kutaknál, egyes hulladékudvarokban, lakossági gyűjtőakciók keretében.

Felhasznált források:
https://www.zoldbolt.hu/magazin/haztartasi-veszelyes-hulladek-mit-hova-hogyan
http://szelektalok.hu/az-akkumulator-veszelyes-hulladek/